Reference
Jak to vidí, jak to slyší

Vladimír Merta

hudebník a publicista 


Psát dětské písničky je zdánlivě snadné, ale kdo to kdy zkusí, brzy zjistí, jak je to ošidné. 

Málokomu se podaří oslovit dětskou duši, něco opravdu důležitého nenásilně sdělit, a zůstat při tom hravý. Ondřej pro vás, vy zvědavé děti, které se chcete něco dozvědět o léčivých bylinkách, zhudebnil pěknou kytičku, sesbíranou na lukách, ale třeba i v parcích, kde si hrajete. 

Zastavte se na chviličku nad takovou paní Kopřivou. Řeknete si, proč asi? Copak neštípe? Co všecko v sobě ukrývá? Je dobrá na salát-i do nádivky. Natloukli jste si koleno? Rozhlídněte se dobře. Neroste tady někde poblíž pan Jitrocel? 

Písničkové léčivky jsou navíc opravdu léčivé: některé ani neznám, jiné si s chutí půjdu natrhat. Jitrocel a Česnek medvědí si vylouhuji v olivovém oleji, a pak s ním zaleji salát z Pupavy a Pampelišek. Že je zima a sychravo? Pomůže čaj z voňavého Heřmánku. Když mi dojde káva, neběžím hned do "sámošky". Uvařím si Čekanku. Přitulím se ke Svízeli, ale co s Kokoškou pastuší tobolkou, natož pak se Šruchou? Nejsou to nakonec nějaké zakleté bytosti? 

Pan skladatel si schoval tajenku hádanky do pěkných melodií. Až půjdete zase ven, můžete každé léčivce zazpívat tu jejich melodii. Vezměte si ty léčivky jednu po druhé, a na konci knížečky budete zpívat jako slavíci. Že ještě neumíte noty? Nevadí, každý jednou musí někde začít. 

S touhle písničkovou knížečkou se je rychle naučíte. Máma s tátou se můžou přidat. Není nad to zazpívat si doma pěkně pohromadě.

Zdeněk Vřešťál

hudebník, producent a kmenový člen kapely Nerez

Možná už si mohu dovolit napsat, že za ty roky u "cirkusu" se ze mě stal plodný autor. Jsem otcem tří dcer i syna jsem vyženil... A dobře vím, jak je důležité s dětmi mluvit, číst jim večer na dobrou noc nebo si s nimi zpívat. Ono se vám to totiž vrátí! Děti vyrostou, začnou chodit do školy a najednou s úžasem slyšíte, jak bohatou mají češtinu, jak hezky umí vyprávět a jak snadno se naučí číst samy.Jednou jsem udělal takový malý test dětské paměti. Přečetl jsem jim pohádku z knihy Jana Wericha Fimfárum, tuším, že to byla Lakomá Barka. Děti spokojeně usnuly a můj test spočíval v tom, že jsem jim stejnou pohádku asi po třech měsících začal číst znovu, ale schválně jsem své čtení přerušoval... A moje, tenkrát malinké, holčičky za mě dvojhlasně pokračovaly v přerušené četbě. A neudělaly ani jednu chybu. Jedno jediné přečtení pohádky na dobrou noc jim stačilo k tomu, aby se jim zapsala do paměti a ony byly schopné po třech měsících ji naprosto přesně interpretovat!My starší na tom jsme podstatně hůř, naše hard disky jsou přeplněné zbytečnými bláboly politiků, reklamními slogany, nekvalitními popěvky a radami rozličných šarlatánů. Nepodceňujme proto naše děti. Jejich nahrávací zařízení běží spolehlivě celé dny, měsíce i roky a kapacita jejich paměti není zdaleka vyčerpána. Všechno si od nás a taky na nás moc dobře pamatují!Vítám výborný nápad písničkáře Ondry Kříže - sestavit zpěvník svých písniček o bylinkách. Písniček pro děti, které nám to vrátí třeba ve chvíli, kdy přijde rýma, bolení hlavy, nespavost, kašel nebo jiný trabl. Vrátí nám to třeba až za dvacet let a já věřím, že vás to překvapí! Protože vím, jak je důležité s dětmi mluvit, číst jim večer na dobrou noc nebo si s nimi zpívat o bylinkách. Ale už dost, trochu jsem se rozepsal. A přitom mi skoro vystydnul ten výborný mátový čaj od mé Klárky...

Zdeněk Roller

hudebník, performer a autor drumenu

S autorem Bylinkového zpěvníku, Ondrou Křížem, se znám dlouhá léta, kdysi jsme spolu hrávali v kapele a vůbec jsme strávili společně nejen s hudbou mnoho příjemných chvil. U zrodu Bylinkových písniček jsem byl od samého začátku, Ondřej mi vyprávěl o myšlence napsat o některých bylinkách písničky a to se mi moc líbilo. Jednak mám rád konceptuální přístup a bylinky obecně jsou už léta nepostradatelnou součástí životního stylu naší rodiny. A když jsem pak ještě sledoval další usilovnou a precizní Ondrovu práci na aranžování písniček do dvojhlasých skladeb, nezbylo mi, než mu vyseknout muzikantskou poklonu. Nejen za nápaditá aranžmá, ale i za obdivuhodnou buldočí vytrvalost, s jakou vybrušoval každou písničku až k dokonalosti.

Přeju vám, ať se písničky líbí pedagogům, rodičům, mladým hudebníkům a taky posluchačům.

Jana Koubková

jazzová zpěvačka

BYLINKOVÉ PÍSNIČKY MĚ UČAROVALY UŽ PROTO, JAK JE UŽITEČNÉ BYLINKY ZNÁT. ZVLÁŠTĚ TAKOVÝM ZPŮSOBEM JAK O NICH PÍŠE ONDŘEJ KŘÍŽ. TY KRÁSNÉ TEXTY SE MOHOU RŮZNĚ RYTMIZOVAT /RAPOVAT/ TĚMI CO NOTY JEŠTĚ NEUMÍ, A TI CO UMÍ, SI JE BUDOU RÁDI ZPÍVAT TŘEBA ZA DOPROVODU DOPORUČENÝCH NÁSTROJŮ. BYLINKOVÉ PÍSNIČKY ONDŘEJE KŘÍŽE JSOU O.K. A VELMI JE DOPORUČUJI. SAMA SI JE ZKUSÍM TAKY!!