Jak to vlastně všechno je?
Stručně o mně...

Vždycky, když se rozhodnu psát nějaké zásadní informace o mně a mých myšlenkách, silně znejistím a v podstatě se trápím. Chápu ale, že je potřebné, abyste o mně vy, potenciální zájemci o můj Bylinkový zpěvník, něco věděli, takže toto "utrpení" pokorně podstupuji :-).

Jmenuji se Ondřej Kříž a toho času jsem již desátým rokem na plný úvazek tátou (nyní již tří kluků v DV). Snažím se být aktivní v domácnosti i na zahradě a důsledný ve svobodné a láskyplné výchově a rozvoji našich dětí, vedoucí ve svém důsledku k osobnímu rozvoji, uvědomování si sebe sama a umění se sami rozhodovat. Nebojte, ne vždy se mi to daří. Jsem taky jen člověk :-). Takže se i já prostřednictvím kontaktu s našimi dětmi stále něco učím. 

Ve volných chvílích, kterých zatím věru nebylo mnoho, se (mimo jiné) věnuji komponování či aranžování muziky, hraní na kytaru a opět i zpěvu. 

Moje žena, která vyučuje v ZUŠ Hrušovany nad Jevišovkou hru na akordeon, klavír, elektrické klávesové nástroje a hudební nauku, mě (a naše kluky) k této činnosti ve své dobré vůli maximálně podněcuje a já ji (nejen) za to upřímně děkuji. 

Poznali jsme se před více než deseti lety. Jako muzikanti jsme v dobách, kdy jsme ještě žili v Praze, společně tvořili hudební dvojici "Manželé Křížovi" v nástrojovém obsazení (akordeon, kytara a zpěv). Takto jsme účinkovali zejména v "Osamělích písničkářích" Honzy Buriana v divadle Na Prádle. Pár vystoupení jsme měli i v legendární, umělci oblíbené, Balbínově poetické hospůdce a v legendárním klubu Hospůdky nad Viktorkou. 

S příchodem prvního syna, Ondřeje ml., jsme se odstěhovali z Prahy do manželčina rodného Znojma, kde jsme v roce 2011 (to už je hernajs doba), natočili CD Ondráškovy písničkové říkanky. Ukázky písniček a bližší info lze dohledat na https://www.ondraskovyrikanky.webnode.cz 

S přibývajícím počtem dětí jsme se vysídlili z města na vesnici, z bytu do baráku se zahradou a pořídili si pro vlastní potřebu i malé hospodářství. 

Od loňského léta průběžně pracuji na aranžích (nejen) Bylinkového zpěvníku, který nyní vítězoslavně vlastním nákladem, za drobného, leč velmi podstatného přispění sponzorů z řad mých známých a přátel, vydávám. Tímto jim všem velice děkuji. Zároveň děkuji i partnerům mediálním, díky nimž se o Bylinkovém zpěvníku dozvídáte

Mimo tuto aktivitu sleduji a snažím se podporovat zájmy našich dětí, z nichž ten nejstarší, toho času devítiletý Ondřej jr. se, kromě toho, že má velké hudební nadání (hraje na klávesy a bicí), od malinka cítí být vědcem. Teď už to sice není tak horké, nyní se chápe spíše jako programátor, animátor a streamer svých videí. Prostřední syn Matyášek již hraje na klávesy také a šestiletý Tadeášek bude pravděpodobně velmi dobře zpívat.

Paralelně s prací na Bylinkovém zpěvníku jsem v době, kdy Ondřeje jr. (v zásadě hesla, že příklady táhnou) vytvářel projekt Naši vynálezci, mapující české vynálezce a objevitele světového významu. Více info můžete případně dohledat na http://www.nasivynalezci.webnode.cz.

Práce na zpěvníku pro mě byla, musím přiznat, časově velmi náročná, až si říkám a mám nepříjemný pocit, že jsem teď našim dětem a manželce velkým dlužníkem. I když, jak jsem již zmiňoval, moje žena je vůči těmto aktivitám velmi vstřícná, podporující a chápavá a děti si alespoň měly možnost užívat téměř nekontrolovaný pocit svobody :-). 

Přesto (a vlastně i proto) se budu, až zpěvník vyjde, všemožně snažit dramaticky a rezolutně zklidnit své rozjitřené emoce a hrát opět svoji nejzásadnější úlohu, což je být vřelým tátou, který je dětem v případě potřeby k mání a manželem, který... Ale nechme toho, abych nesklouzl k příliš velkému patetismu. 

A ještě jednu věc vám sdělím, mám plán z nás udělat rodinnou kapelu. To budou kluci nadšení :-(. Ale když se to povede, bude to jízda! OVŠEM JIŽ KLIDNÁ, ALE PŘESTO SUPER DIVOKÁ :-)

Děkuji těm, kterým stálo za to se prokousat mým nejednoduchým vyjadřovacím stylem až sem.